Yhdenvertaisuusvaltuutettu Kirsi Pimiä

 

Yhdenvertaisuusvaltuutettu Kirsi Pimiä on toiminut virassa 15.5.2015 alkaen. Pimiä työskenteli aiemmin oikeusministeriössä johtajana (2013-14), EU-asioiden yksikön päällikkö Valtioneuvoston kansliassa (2012-2013), oikeusministerin erityisavustaja (2007-2008), valiokuntaneuvos (2003-2007, 2009-2011, 2015), erityisasiantuntija Suomen Pysyvässä Edustustossa EU:ssa (2001-2003). Hän on oikeustieteen kandidaatti ja varatuomari.


Koulutus

Oikeustieteen kandidaatti (ylempi tutkinto)      Turun yliopisto, 1992
Varatuomarin arvo                                                 Itä-Suomen hovioikeus 1993

 

Kielitaito

Suomi, äidinkieli                                    Ruotsi, hyvä (valtion kielikoe)
Englanti, erinomainen                          Ranska, tyydyttävä
Saksa, välttävä

 

Työkokemus

Yhdenvertaisuusvaltuutettu, 15.5.2015-

määräaikainen virkasuhde

Valiokuntaneuvos, eduskunnan kanslia, valiokuntasihteeristö 01.07.2003-

suuren valiokunnan apulaissihteeri, ulkoasianvaliokunnan apulaissihteeri erityisesti
EU-asioissa 31.12.2004 saakka, lakivaliokunnan apulaisihteeri 1.1.2005-31.3.2006
ulkoasiainvaliokunnan apulaissihteeri1.7.2006-31.3.2007
talousvaliokunnan apulaissihteeri 23.3.2011 saakka
suuren valiokunnan ja lakivaliokunnan apulaissihteeri 20.11.2014-14.5.2015
Useita virkavapauksia toisten tehtävien hoitamista varten.

Valiokuntaneuvos, eduskunnan kanslia, valiokuntasihteeristö 15.10.1998-15.12.1998, 15.07.1999-31.12.1999, 01.07.2000-30.04.2001

 määräaikainen virkasuhde

Johtaja, demokratia-, kieli- ja perusoikeusasiainyksikkö, oikeusministeriö 19.8.2013-16.11.2014

määräaikainen virkasuhde

Neuvotteleva virkamies, yksikön päällikkö, valtioneuvoston kanslia 23.01.2012-31.08.2014

määräaikainen virkasuhde, osittain virkavapaalla toisen viran hoitamista varten     

Ministerin erityisavustaja, valtioneuvoston kanslia 1.5.2007-31.12.2008

määräaikainen virkasuhde, oikeusministeri Tuija Braxin erityisavustaja

Erityisasiantuntija, ulkoasiainhallinto, Suomen Pysyvä Edustusto Euroopan unionissa Brysselissä  

01.05.2001-17.08.2003, määräaikainen virkasuhde

Lainsäädäntösihteeri, Vihreä eduskuntaryhmä 01.03.1997-30.04.2001,

useita toimivapauksia valiokuntaneuvoksen tehtävän hoitamista varten

 

Aiempia määräaikaisia tehtäviä mm. Helsingin yliopiston kansainvälisen talousoikeuden instituutissa ja Turun yliopiston oikeustieteellisessä tiedekunnassa.

Tiedostot